usługi

  • Porady w zakresie chorób układu oddechowego – profilaktyka, diagnostyka i leczenie (astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroby śródmiąższowe płuc, przewlekłe zapalenia oskrzeli, rozedma płuc,rozstrzenia oskrzeli).
  • Ocena pulmonologiczna przed zabiegami chirurgicznymi.
  • Opinie pulmonologiczne dla lekarzy rodzinnych i innych specjalizacji.
  • Badania czynnościowe układu oddechowego : spirometr Lungtest 1000 z opcją body:
    • spirometria z próbą rozkurczową
    • bodypletyzmografia

wykonywanie badania

Badanie spirometryczne

Ocena czynności płuc

Najważniejsze badanie u chorych na POCHP, badanie niezbędne do rozpoznania POCHP, astmy-oceny stopnia ciężkości oraz tempa progresji choroby.

Jak przygotować się do badania ?

W dniu badania nie należy nosić obcisłych utrudniających badanie ubrań, nie powinno się również palić tytoniu i pić alkoholu. Bezpośrednio przed przyjściem na badanie nie należy wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego ani spożywać obfitych posiłków.

Jak przebiega badanie ?

Spirometria jest wykonywana w pozycji siedzącej. Badanemu zakłada się na nos klips i prosi o oddychanie przez ustnik aparatu rejestrującego przepływ powietrza. Po kilku spokojnych oddechach prowadzący badanie prosi pacjenta o wykonanie maksymalnie głębokiego wdechu a następnie spokojnego maksymalnie wydechu (niekiedy badanie zaczyna się od głębokiego wydechu). Manewr ten może być powtarzany kilkakrotnie. Następnie, po wykonaniu możliwie głębokiego, silnego wdechu badany proszony jest o wykonanie jak najsilniejszego, najszybszego wydechu, który jednocześnie powinien trwać jak najdłużej. Badanie oparte na natężonym wydechu jest powtarzane co najmniej 3-krotnie.

Badanie jest przeprowadzone przez wykwalifikowany, doświadczony personel. Oceniana jest spirometria wykonana prawidłowo technicznie wg norm ERS, ATS. Właściwa i pełna ocena spirometrii może być dokonana jedynie przez lekarza posiadającego doświadczenie w ocenie wyników tego badania.

Bodypletyzmografia

Bodypletyzmografia to badanie czynności płuc, które pozwala na ocenę całkowitej ilości zawartego w płucach powietrza.

Po najgłębszym wydechu w płucach pozostaje pewna ilość powietrza, której nie można wydmuchać. Jest to tzw. objętość zalegająca, której nie można zmierzyć za pomocą spirometrii, a umożliwia to właśnie bodypletyzmografia.

Ponadto za pomocą bodypletyzmografii można ocenić opór, jaki drogi oddechowe stawiają dla przepływającego przez nie powietrza, co w sposób pośredni umożliwia ocenę obturacji.

Jak przygotować się do badania ?

W dniu badania nie należy nosić obcisłych utrudniających badanie ubrań, nie powinno się również palić tytoniu i pić alkoholu. Bezpośrednio przed przyjściem na badanie nie należy wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego ani spożywać obfitych posiłków.

Jak przebiega badanie ?

Na czas badania pacjent zostaje zamknięty w szczelnej, przeszklonej kabinie, gdzie oddycha przez ustnik aparatu. Na nos zakładany jest klips. Podczas badania pacjent jest początkowo proszony o spokojne oddychanie. W pewnym momencie aparat blokuje na krótko przepływ powietrza, w tym momencie dokonuje się pomiar ciśnienia.

Pamiętaj ! – jeśli masz klaustrofobię poinformuj o tym lekarza przed badaniem.

Zarejestruj wizytę

Telefonicznie

tel. 63 278 85 78

od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.00

Przez internet

zarejestruj wizytę